Scenariusz zajęć w klasie III z
wykorzystaniem
metod „Kolorowej ortografii” wg Lesława Furmagi
Temat: CZY ZNASZ ROŚLINY ZBOŻOWE
Cel operacyjny:
·
kształtowanie
umiejętności czytelnego, estetycznego i poprawnego
pod
względem ortograficznym pisania tekstów.
Cele szczegółowe:
uczeń
·
rozpoznaje podstawowe
zboża uprawiane w Polsce;
·
wyróżnia pojęcia:
kwiatostan, wiecha, kolba, kłos;
·
potrafi ułożyć
kilkuzdaniową wypowiedź na podstawie obserwacji
i własnych doświadczeń;
·
potrafi dostosować kolor
do pustego okienka wg określonego kodu
i dokonać autokorekty poprawności
ortograficznej;
·
świadomie używa języka
wyjaśniając pisownię wyrazów;
·
potrafi czytać cicho ze
zrozumieniem i samodzielnie wykonywać instrukcje;
·
ułożyć wyrazy wg
kolejności alfabetycznej;
·
poprawnie odtwarza tekst
i melodię poznanej piosenki;
Środki dydaktyczne:
-
kolorowe półeczki
-
kolorowe dyktando
-
zestaw wyrazów z
dwukolorowymi okienkami ( dla każdego ucznia)
-
zestaw „frajdków”
(kwadracików w kolorach Ortofrajdy) w dużym formacie do „ortograficznego prania
oraz sznurek i klamerki do bielizny
-
zestaw kolorowych
plakietek- guziczków
-
zestaw kotylionów-
kolorowe plakietki i wyrazy
-
zestaw lizaków
ortograficznych (dla każdego)
-
słowniki ortograficzne
- tekst
wierszyka o Ortofrajdzie
Tok zajęć
1.
Zapoznanie z piosenką „Uciekła mi przepióreczka”.
2. Zabawa w
skojarzenia związane z polem.
Nauczyciel podaje słowo a dziecko siedzące obok wypowiada
swoje skojarzenie. Następne dziecko dopowiada własne
skojarzenie.
Ważne jest utrzymanie szybkiego tempa podawania kolejnych
wyrazów.
3. Przypomnienie
z poprzednich zajęć wiadomości dotyczących prac polowych
i zbóż.
4. Podział
klasy na grupy, rozdanie naturalnych okazów kwiatostanów,
po jednym dla każdej grupy:
I – żyto
II – pszenica
III – kukurydza
IV – owies
V – jęczmień
Uczniowie
obserwują wygląd kwiatostanów, wyłuskują i porównują ziarna zbóż.
5. Porównywanie wyglądu, kształtu, wielkości i barwy nasion zbóż oraz
nazywanie kwiatostanów z wykorzystaniem
ilustracji w podręczniku s. 53
(Z Ekoludkiem w szkole klasa III cz. I)
6.
Podpisywanie ilustracji zbóż w ćwiczeniu 2 str 53.
7. Wspólna
recytacja tekstu wierszyka o Ortofrajdzie:
Ó różowe od dziś będzie
Granatowe
RZ wszędzie,
Ż wszędzie zielone niezawodnie,
H brązowe bardzo modnie.
Wyjątki czerwone,
U, CH czarnym posmolone.
8. Przyczepienie
na tablicy kolorowych lizaków, które pomogą uczniom
zapamiętać kolory.
9. Zabawa „Ortograficzne pranie”
Nauczyciel pokazuje wyraz z „oknem ”dużego
formatu, wybrany uczeń
odczytuje go, a pozostali zastanawiają się
nad jego pisownią i podnoszą
odpowiedni lizak ortograficzny. Nauczyciel
prosi ucznia, który
podniósł prawidłowy lizak, aby przyszył odpowiedniego koloru guziczek
i powiesił wyraz na sznurku.
W ten sam sposób uczniowie odgadują
pisownię pozostałych wyrazów.
Wyrazy do prania:
p□enica, □yto, k□k□rydza, zbo□e, □□łty, wydł□□ony, ry□, d□□o, spo□ywczy, sz□mią, cię□ka, m□wią, k□tałt, □adki, g□ube, r□szyła, wie□a, □niwa,
r□□nią się, □niwiarka, do□ynki,
o□e, □ywność, p□l, □niwia□e, □yzne, gleba□, □prawiają,
Chętni uczniowie układają wyrazy w
kolejności ortograficznej.
Przepisanie wyrazów do zeszytu.
10. Poznanie zabawy „Układanie wyrazów na kolorowych półkach
ortograficznej szafy”.
Uczniowie wyjmują z kopert wyrazy z
dwukolorowymi okienkami
i prawidłowym kolorem na drugiej stronie kartki. Układają je na
kolorowych półkach, nie podglądając
drugiej strony. Po skończeniu
zadania odwracają karteczki, aby sprawdzić
poprawność wykonania.
- Nauczyciel pyta, której grupie udało się
ułożyć bezbłędnie, a
następnie poleca schowanie wyrazów i półek
do kopert.
11. Przerwa śródlekcyjna - zabawa taneczna „Bal w Ortofrajdzie”.
Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły.
Połowa z nich otrzymuje i przypina
kotyliony z wyrazami o okienkach
dwukolorowych, a połowa kolorowe
plakietki samoprzylepne. Dzieci spacerują
po klasie w czasie nagrania
piosenki. Kiedy muzyka milknie, zatrzymują
się i dobierają się w pary
zgodnie z zasadami „Ortofrajdy”. Po
wspólnej korekcie, tańczą w parach
przy piosence.
12. Zabawa ze słownikiem ortograficznym
- Nauczyciel rozdaje
pojedyncze karteczki, na których są wyrazy z okienkami.
Uczniowie szukają ich w słowniku,
uzupełniają kolorem i układają
w kolejności
alfabetycznej.
13. Zabawa „Kolorowe klocki”.
Uczniowie w grupach mają do dyspozycji po
6 sześciennych klocków,
Zawierających wyrazy z trudnością
ortograficzną. Rzucając kostką z kolorami
losują kolor, z którym będą wyszukiwać
wyrazów na klockach.
Grupa, która wykona zadanie, podnosi w
górę kolorowe lizaki.
Wybrane dziecko odczytuje wyrazy, a
pozostali uczniowie wyłapują
ewentualne błędy.
14. Podsumowanie zajęć - Nauczyciel
rozdaje krótkie kolorowe dyktanda
(tekst lub zestaw wyrazów z okienkami).
Uczniowie posługując
się słownikiem kolorują okienka zgodnie z zasadami kolorowej ortografii.
Następnie dokonują korekty za pomocą szablonu.
Samoocena
uczniów. Dzieci siadają na dywanie i
przydzielają sobie punkty za bezbłędne dyktanda.
Opracowała:
Jolanta Kołodziejczyk
Jordanów, dn. 06.09.2004 r.
|
Pokoloruj
wyrazy zgodnie z zasadami
„ „Kolorowej ortografii”. B□br i k□ry B□br, co □ył w swej □atce w g□ra□, znał się tak jak nikt na k□ra□. K□powały miasta, wioski bob□e k□ry, k□ry nioski. A□ b□br wreszcie □ekł, □e ma□y, by wypocząć gdzieś na pla□y. Więc
zostawił fermę k□□ą swoim czterem wiernym str□□om i □odowlę k□r po□□cił, i wyje□ał, i nie wr□cił. |
Pokoloruj wyrazy zgodnie z
zasadami „Kolorowej ortografii”. „
Smacznego! Wskaz□wki na zega□e p□es□nęły się na godzinę t□ynastą. Nad□odzi pora obiad□. Co poda nam k□□a□ na tale□□? Mo□e będzie to □ymska pieczeń,
a mo□e s□r□wka z d□□ą ilością wa□yw i owoc□w. Niezale□nie od tego, co będzie, □yczymy wszystkim smacznego! |
|
Pokoloruj
wyrazy zgodnie z zasadami „Kolorowej
ortografii”. W□ł i ksią□ki M□głbym p□ysiąc, □e widziałem, jak w□ł czytał wcią□ z zapałem. Biblioteka□ z miasta Łom□y j□□ z ksią□kami nie nadą□y. –Panie wole! Drogi panie!
Nie□□e czytać pan p□estanie! Nie mam ksią□ek j□□ zapas□, proszę dać mi tro□ę czas□. |
Pokoloruj
wyrazy zgodnie z zasadami „Kolorowej
ortografii”. Co za □ałas! Jeśli □odzi o □ałasy, to dziś p□yszły takie czasy, □e j□□ □ałas sły□ać wszędzie: w □lewni, park□ i □□ędzie. Ka□dy więc, panowie, panie, □ałasować nie□ p□estanie. Nie□ nastanie w p□yszłym rok□ ci□□teńki, błogi spok□j. |
|
Pokoloruj
wyrazy zgodnie z zasadami „Kolorowej
ortografii”. □□ąszcze w t□cinie Za□walały t□cinę □□ąszcze – Nie ma to jak t□ciny gąszcze. □ować mo□esz się w □pale, w sza□y grać jest doskonale, □□śtać się na t□ciny końca□, pop□ed□eźniać te□ zaskrońca. T□cinę zwykłą, daje słowo, mo□na zmienić na c□krową. No, a wtedy p□yjdzie pora pędzić □ywot plantatora. |
Pokoloruj
wyrazy zgodnie z zasadami „Kolorowej
ortografii”. Ni e b□j się pok□yw Pok□ywy rozp□est□eniły się na d□□ej części wa□ywnego ogrod□. P□esłoniły r□wnie□ r□□e, kt□re były d□mą gospoda□a. T□eba naost□yć ost□e kosy i r□szyć p□eciw pok□ywom, zanim opan□ją cały ogr□d. Nie pozw□lmy □ądzić □wastom! |