Co zawdzięczamy naukowcom starożytnego Egiptu?

Wiele słynnych wynalazków miało swój początek właśnie w starożytnym Egipcie. Również w tamtych czasach antyczna cywilizacja zrobiła ogromny krok w postępach związanych z medycyną. Być może dzięki temu mogliśmy pójść naprzód z nauką w dzisiejszych czasach. Wbrew temu, co niektórzy sądzą na temat starożytności, już wtedy medycy mieli ogromną wiedzę na temat anatomii. Dowodem na to jest to, że produkowali lekarstwa zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że konserwacja ciał zmarłych i proces mumifikacji wymagał całkiem sporej wiedzy anatomicznej oraz z zakresu chemii.

Nie możemy zaprzeczyć temu, że naukowcy w tamtych czasach mieli niezwykle rozwiniętą wiedzę, jak na okres, w którym żyli. W starożytnym Egipcie ludzie jako pierwsi dokonywali ekstrakcji mózgu w celach badawczych. Niektórzy zwracają uwagę na to, że dzięki temu zapoczątkowali znaną w dzisiejszych czasach neuronaukę. Jeden z tekstów, który pochodzi z czasów starożytnego Egiptu, opisuje budowę oraz anatomię ludzkiego mózgu.

Kosmetyki i środki higieniczne, których używamy w dzisiejszych czasach

Nie tylko medycyna była obszarem, na którym Egipcjanie zapoczątkowali pewien nurt w starożytności. Okazuje się bowiem, że już przed narodzeniem Chrystusa starożytne cywilizacje korzystały z pasty do mycia zębów. Według wielu archeologów początki tego wynalazku miały miejsce właśnie w antycznym Egipcie. Chleb starożytnych Egipcjan zawierał w swojej strukturze mnóstwo żwiru i piasku. Z tego powodu borykali się oni z problemami związanymi z jamą ustną. Często niszczyli sobie zęby. Rozwiązaniem tego problemu było wynalezienie szczoteczki oraz pasty do mycia zębów.

Niewiele osób wie o tym, że zawdzięczamy im nawet produkcję kosmetyków. Pierwsze pasty do zębów składały się jednak z prowizorycznych składników. Można było w nich znaleźć zmiażdżone i starte na pył kopyta wołów, skorupki po jajkach. Wynaleźli również ciekawą metodę na walkę z nieświeżym oddechem. Opracowali pastylki z cynamonu i ziół. Obywatele antycznego Egiptu mogli je ssać, aby poradzić sobie z nieprzyjemnym oddechem w ustach.