Jakie wynalazki starożytnego Egiptu dały początek nowoczesnym technologiom?

Czasami trudno zwrócić uwagę na, to kiedy ludzkość tak naprawdę opanowała koncepcję czasu. Ponieważ nie dysponujemy bezpośrednimi dowodami na to, aby określić, od kiedy cywilizacja zaczęła mierzyć czas. Tym bardziej trudno stwierdzić, kiedy metody pomiaru czasu stały się efektywne. Egipcjanie opanowali wiedzę astrologiczną na wysokim poziomie. Byli w stanie stworzyć kalendarz. Opierał się on na ruchach gwiazdy Syriusz. Za pośrednictwem tego kalendarza podzielili czas na 12 miesięcy. Ich wiedza służy nam do dziś. Nawet w dzisiejszych czasach wykorzystujemy ich wiedzę na te tematy.

Czas, którym posługujemy się w większości miejsc na świecie, pochodzi od koncepcji Egipcjan. Już wtedy zrozumieli ruchy gwiazd na tyle dobrze, że oszacowali 24-godzinną dobę i 365 dni w roku. Cywilizacja starożytnego Egiptu zrodziła naukowców, którzy jako pierwsi opracowali zegary słoneczne i zegary cieniowe. W niektórych miejscach produkowali nawet zegary wodne. Czas w dzień był przez nich obliczany za pośrednictwem ruchu słońca, z kolei w nocy, poprzez obserwowanie ruchu gwiazd.

Nie tylko koncepcja czasu, ale także metody budownictwa starożytnych Egipcjan stały się inspiracją dla dzisiejszych cywilizacji

Starożytni Egipcjanie słynęli z tego, że byli w stanie w zamierzchłych czasach zbudować niesamowite dzieła architektury. Masywne konstrukcje, które powstawały za czasów starożytnego Egiptu, zadziwiają nas do dzisiaj. Nawet w dzisiejszych czasach architekci spoglądają na ogromne piramidy z niedowierzaniem. Wiele osób na przestrzeni ostatnich dekad tworzyło spiskowe teorie dotyczące tego, że ludzie nie mogli poradzić sobie z budową piramid. Uważali, że musiały im w tym pomóc jakieś siły pochodzące z innych planet. Ponieważ zdaniem niektórych fanów teorii spiskowych, w starożytnym Egipcie nie dysponowano dostateczną technologią.

Prawda jest jednak taka, że w starożytnym Egipcie budowniczy opracowali dwie metody, które wykorzystujemy nawet w dzisiejszych czasach. Jest to rampa i dźwignia. Dzięki tym mechanizmom byli w stanie transportować ogromne wielotonowe bloki. Zasady w budownictwie, którymi się wtedy kierowali, są zachwalane i wykorzystywane nawet w dzisiejszych czasach.

Statki i nawigacja, czyli kolejny z wynalazków starożytnego Egiptu

Handel był niezwykle istotną częścią starożytnej cywilizacji. Już w tamtych czasach kupcy pochodzący z Egiptu opuszczali Afrykę w celu promowania swoich dóbr. Zazwyczaj obierali sobie za cel starożytną Grecję. Działało to w obie strony, ponieważ Grecy również korzystali z handlu, podróżując do Egiptu. Aby mogli sprostać wyzwaniom związanym z handlem, musieli opanować żeglarstwo oraz budowę statków. To kolejna rzecz, z którą starożytni Egipcjanie poradzili sobie wyśmienicie.

Przodowali w budowie okrętów oraz w metodach związanych z nawigacją. Już wtedy opracowali metody budownictwa statków, które pozwoliły im na opracowanie okrętów pchanych przez wodę. Wiedzieli co zrobić, aby skutecznie złapać wiatr w żagle. Byli również pierwszą antyczną cywilizacją, która opracowała metodę montowania sterów na statkach. Początkowo przemieszczali się po wodach niewielkimi łodziami, które tworzyli z trzciny papirusowej. Z czasem zrozumieli, że drewno cedrowe idealnie nadaje się do podróży po akwenach wodnych. Wykorzystali je do budowy masywnych okrętów, które są inspiracją architektów do dziś.