Nauka w starożytnym Egipcie

Nauka w starożytnym Egipcie opierała się przede wszystkim na religii. Ludzie odnosili się w codziennym życiu do mądrości różnych bogów, dlatego też to właśnie kapłani odgrywali niezwykle istotną rolę w państwie. Patronem nauki w starożytnym państwie egipskim był Thoth. Ogłoszono go bogiem mądrości i wiedzy. Starożytni Egipcjanie doskonale rozumieli to, że w przyszłości potęga będzie wiedzą i nauką. Dlatego też chętnie inwestowali w rozwój pisma, nauki czytania i innych niezbędnych dla cywilizacji postępowych dziedzin.

W starożytnym Egipcie już 5000 lat temu nauka pisania i czytania była niezwykle istotna. Aby zrozumieć nieco więcej wiedzę, którą przekazywano sobie w Egipcie z pokolenia na pokolenie, musielibyśmy popłynąć Nilem nieco bardziej do środka tej cywilizacji. Symbolem, który wskazuje na to, że dla Egipcjan nauka była niezwykle istotna, była relacja Thotha z bogiem Ra. Bóg Ra był najważniejszą postacią w egipskiej mitologii. Reprezentował słońce, życie. Uważano wtedy, że Ra odpowiadał za stworzenie świata. Z kolei Thoth jako bóg mądrości był sekretarzem najważniejszego z bogów. Doradzał mu. Z mitologii dowiadujemy się również o tym, że poślubił córkę Ra.

Thoth, czyli uosobienie mądrości, wynalazca pisma i nauki

Starożytni Egipcjanie uważali boga Totha za orędownika magii, nauki i mądrości. Istota tego bóstwa była niemal tak ważna, jak istota samego Ra, który był stworzycielem wszechświata i patronem życia. Według kapłanów ze starożytnego Egiptu, gdyby nie słowa i mądrość Totha, nie mielibyśmy wiedzy. W kalendarzu starożytnego Egiptu pierwszy miesiąc w roku nosił nazwę Tout od imienia Totha. Pomimo tego, że wiele niedoinformowanych osób postrzega Egipt jako zbiorowisk faraonów, dyktatorów i nietypowej polityki. Okazuje się, że Egipcjanie mieli znacznie większy wpływ na naukę, niż nam się wydaje.

Jednym z wynalazków, który zawdzięczamy właśnie uczonym ze starożytnego Egiptu, jest pismo. Papier i pismo, które wtedy opracowali, wykorzystujemy nawet w dzisiejszych czasach. Najwcześniejsza forma pisma znana już 5000 lat temu występowała w postaci hieroglifów. Najczęściej umieszczano je na ścianach, jednak z czasem odstąpiono od tej praktyki. Ponieważ po wynalezieniu papieru, starożytni mogli przenosić zapisane hieroglify, co było niezwykle wygodne.

Wszystko zaczęło się od papirusów

Tak zwane papirusy były pierwszą formą, która pozwalała ludziom na wykorzystanie papieru w celu zapisywania i przenoszenia wiedzy lub wiadomości. Tego rodzaju nazwę papirus zawdzięcza temu, że roślina, z której został wyprodukowany, nazywana była papirusem. Egipcjanie byli niezwykle utalentowani, co pokazali nam podczas tworzenia całego systemu pisma. Opracowali nie tylko alfabet, papier, ale także rozpoczęli produkcję czarnego atramentu. Ich rzemiosło nie poprzestało jednak na jednej barwie. Z czasem nauczyli się również przygotowywać kolorowe atramenty.

Wspaniałe kolory pisma, które niegdyś opracowali i wykorzystywali w różnych okolicznościach, możemy zaobserwować nawet dzisiaj. Ich pomysły nie tylko przetrwały w naszej kulturze związanej z dzisiejszą cywilizacją. Twory starożytnych cywilizacji możemy oglądać na pierwszej lepszej wycieczce do Egiptu. Wystarczy, że odwiedzimy piramidy lub grobowce przepełnione hieroglifami.