Czas studiów – luz, blues, imprezy czy intensywny rozwój?

Studia w ocenie niektórych to czas beztroskiej młodości, jaki upływa na nawiązywaniu i zacieśnianiu kontaktów towarzyskich, tworzeniu związków, podejmowania od czasu do czasu dorywczej pracy. Sielanka ta regularnie przerywana jest sesjami egzaminacyjnymi. Jednak dla wielu osób czas studiowania to możliwość intensywnego rozwoju. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za oboma stanowiskami

Czas beztroski?

Za traktowaniem okresu studiów jako przedłużenia czasów szkolnych mogą przemawiać następujące argumenty:

  • Studia, zwłaszcza w mieście innym, niż miasto zamieszkania (na przykład w Warszawie – https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/stacjonarne), to uwolnienie się spod rodzinnych skrzydeł  – można zatem posmakować życia na własną rękę;
  • to okres między uzyskaniem pełnoletności a podjęciem pełnoetatowej pracy zawodowej, założeniem rodziny i wydaniem na świat potomstwa (jest to zatem ostatnia szansa ma beztroskę i rozrywkę);
  • rówieśnicy zachowują się podobnie, zatem chcąc nie odstawać od grupy, studenci postępują w sposób stereotypowy.

Czas intensywnego rozwoju?

Czas wolny w okresie studiów można również zainwestować w samorozwój i zdobywanie doświadczenia na stażu i w pracy. Osoby chcące podążać tą drogą chętnie wybiorą studia niestacjonarne, na przykład https://vistula.edu.pl/oferta-edukacyjna/niestacjonarne.

  • Dlaczego jest do dobry okres do wszechstronnego kształcenia? Jednym z powodów jest młody wiek studentów. Jakie ma to konsekwencje?
  • Organizm żyjący na świecie 20 lal z kawałkiem o wiele szybciej się regeneruje, zarówno po wysiłku fizycznym, jak i aktywnościach angażujących umysł.
  • Nieprzespane noce lub praca do późnych bądź od wczesnych godzin mają o wiele mniejszy negatywny wpływ na młody organizm, niż u osób znacznie bardziej dojrzałych.
  • Mózg młodej osoby bez problemu przyswaja duże ilości nowej wiedzy. Bez problemu zatem poradzi sobie z nauką w czasie studiów i dodatkowymi zajęciami, takimi jak praca, uczestnictwo w kursach, stażach i inne.
  • Dzięki takiemu podejściu i przyswojonej wiedzy uniwersyteckiej, uzupełnionej praktycznymi umiejętnościami, prawdopodobieństwo zdobycia atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy rośnie.

Podobnie, jak formę studiów, można decydować, co chce się robić w czasie wolnym. Warto jednak pamiętać o równowadze między pracą czy nauką, rozrywką i regeneracją.