Czy można uczyć się angielskiego na własną rękę?

Nauka języka angielskiego wcale nie musi być okupiona żmudnymi godzinami ślęczenia nad podręcznikami. Może być niezwykle interesującą i satysfakcjonującą przygodą, od której nie będzie można się w żaden sposób oderwać. Przyjemna nauka uzależnia i sprawia, że poświęcamy jej coraz więcej czasu i zaangażowania. Angielski to uniwersalny język i właściwie w wielu miejscach obowiązek. Znając ten język mamy znacznie większą szansę na zdobycie lepiej płatnej pracy, ale również większą swobodę w świecie, w którym granice coraz bardziej się zacierają, a spotkanie obcokrajowca jest wysoce prawdopodobne. Nie bez powodu uważa się, że brak umiejętności posługiwania się tym językiem to pewnego rodzaju niepełnosprawność. Jak uczyć się samodzielnie?

Korzystaj z dobrodziejstw internetu

Nie jest przesadą stwierdzenie, że internet to pewnego rodzaju okno na świat i błogosławieństwo, z którego warto czerpać garściami. Cały świat znajduje się właściwie na wyciągnięcie ręki, a skontaktowanie się z ludźmi na innym kontynencie nie jest nawet najmniejszym problemem. Warto korzystać z tego narzędzia, pragnąc nauczyć się języka angielskiego w stopniu zaawansowanym. Gdzie poszukiwać wsparcia? Wiele zależy od ogólnych oczekiwań i poziomu naszych umiejętności. Niemniej, oferta dla osób pragnących uczyć się języka angielskiego w domu jest niezwykle urozmaicona. Doskonałym pomysłem dla osób pragnących poprawić swoje umiejętności w tym zakresie będzie wykupienie kursu online lub korepetycji z Native Speakerem. W pierwszym wypadku na ogół otrzymuje się przydatne materiały do nauki, filmy z nagraniami oraz możliwość skontaktowania się z nauczycielem. Wielu z nich oferuje dodatkowe zajęcia „w cztery oczy”. Podczas tego rodzaju zajęć mamy możliwość sprawdzenia się w prawdziwej konwersacji. Podobna sytuacja dotyczy zajęć z Native Speakerem, czyli osobą, dla której angielski jest pierwszym językiem. Rzecz jasna, tego rodzaju zajęcia są dedykowane głównie osobom, które mają już nieco większe pojęcie o języku i pewien stopień zaawansowania. Ich umiejętności w zakresie podstawowej komunikacji muszą być dostatecznie wysokie, by w ogóle rozpocząć rozmowę.

Uczenie się we własnych czterech kątach

Słownictwo to jeden z ważniejszych aspektów w procesie uczenia się języka obcego. Nie inaczej jest w przypadku języka angielskiego. Wielu pedagogów uważa, że to właśnie słówka odgrywają najważniejszą rolę i to im należy poświęcać najwięcej czasu. Uczenie się na pamięć może przebiegać bardzo różnie. Dla niektórych osób najlepszym sposobem będzie korzystanie z fiszek, ale takie metody na ogół sprawdzają się w przypadku wzrokowców. Pozostali muszą sobie radzić nieco inaczej. Dobrym pomysłem będą filmiki z Native Speakerami na You Tube. Wbrew pozorom takich filmów nie brakuje w sieci i niemal z każdego można wyciągnąć coś pożytecznego dla siebie. Ogromną popularnością cieszą się nagrania uroczej Vanessy ze Speak English Wtih Vanessa. Zajęcia z Vanessą są niezwykle przejrzyste i skonstruowane w taki sposób, aby nauka przebiegała w nad wyraz przyjemnej atmosferze. Każdy filmik opatrzony jest napisami, a ważne zwroty i słówka są tłumaczone i dosyć wyraźnie podkreślane jako elementy godne zapamiętania.

Systematyczność źródłem satysfakcji

Żaden język nie lubi być zaniedbywany. Właśnie dlatego tak wielki nacisk kładzie się na regularność lekcji. To niezwykle istotny aspekt pomagający przyswajać wiedzę w sposób uporządkowany i trwały. Osoby pragnące odnotować pierwsze sukcesy w tej materii powinny przede wszystkim wykazać się niemałą konsekwencją i skrupulatnością. Nie chodzi jednak o to, by uczyć się po kilka godzin każdego dnia. Wystarczy pół godziny intensywnej nauki każdego dnia, by w krótkim czasie zachwycić się nieco wyższym poziomem własnych umiejętności. Warto również otaczać się tym językiem każdego dnia, czytać angielskie gazety, notować słówka, uczyć się ich na pamięć i jak najwięcej praktykować. Teoretyczna wiedza musi iść w parze z praktycznym zastosowaniem języka.