Fakty dotyczące ciekawostek językowych

Słowa, których używamy na co dzień, kształtują sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nasz rzeczywistość. Zrozumienie języka, którym się posługujemy na wysokim poziomie, stawia nas wysoko w hierarchii społecznej. Warto czasami zwrócić nieco więcej uwagi na to, w jaki sposób kształtuje się nasza kultura językowa. Nie zaszkodzi również zasięgnąć po nieco wiedzy z cudzych spiżarni językowych. Jak to zazwyczaj mawiamy, wiedza jest potęgą. Wiedzieliście na przykład o tym, że w większości języków zjawisko takie jak śnieg określamy jednym i tym samym znaczeniem semantycznym?

Jednak nie w dialekcie szkockim. Szkoci mają ponad 400 różnorodnych określeń, które pozwalają im określić śnieg w zależności od jego barwy, natężenia oraz tego, w jaki sposób doszło do opadów. W tych wyrażeniach znajduje się mnóstwo subtelnych różnic. Niektóre z nich nawołują nawet do zjawisk nadprzyrodzonych. Niewiele osób wyobraża sobie to, że można określić jeden prosty wyraz na tak wiele sposobów. Ta ciekawostka językowa jest dobrym przykładem tego, że istnieją jeszcze na świecie dialekty językowe charakteryzujące się nietypowymi zastosowaniami.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jaki język jest najciekawszy?

Jeżeli od czasu do czasu zastanawiacie się nad poszerzeniem swoich horyzontów naukowych i pragniecie nauczyć się nowego języka, pamiętajcie o tym, że wcale nie musicie się ograniczać do najpopularniejszych języków świata, takich jak na przykład angielski, niemiecki, hiszpański, czy też francuski. Istnieje wiele ciekawych języków, które do tej pory pomimo ułatwionych możliwości naukowych znajduje się poza mainstreamem. Dobrym przykładem jest, chociażby język esperanto. Istnieją różnorodne mowy, które są popularne w nielicznych miejscach na świecie.

Jeżeli się ich nauczycie, z całą pewnością będziecie mogli zabłysnąć ciekawą wiedzą językową. Na spotkania ze znajomymi ze studiów zaczniecie wówczas sypać nieznanymi nikomu ciekawostkami z rękawa. W dzisiejszych czasach nikogo nie zaskakuje to, że nauczyliśmy się angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego. Możemy jednak zaimponować zarówno znajomym, jak i pracodawcom znajomością chińskiego lub ukraińskiego. Wiedzieliście o tym, że niektóre ciekawe języki, takie jak na przykład walijski są używane jedynie przez niecałe 20% osób zamieszkujących terytorium, na którym używa się tej mowy? Pewne języki stały się w dzisiejszych czasach mniej popularne nawet w miejscach, z których pochodzą!