Jak przebiega szkolenie online? Jakie są jego zalety i wady?

Świat szybko się zmienia, a wraz z nim sposoby uczenia się. Szkolenia online stają się coraz bardziej popularnym sposobem dostępu do edukacji i rozwijania umiejętności w zaciszu własnego domu. Oferuje on szereg zalet, od oszczędności kosztów po elastyczność i wygodę, ale ma też pewne wady. Dowiedz się więcej o szkoleniach online.

‍W tym artykule zbadamy, jak przebiega szkolenie online i omówimy zalety i wady tej metody nauki. Przedstawimy również kilka wskazówek dla osób rozważających zapisanie się na szkolenia online lub realizację kursu online. Ostatecznie, decyzja o rozpoczęciu szkolenia online powinna być starannie zważona pod kątem indywidualnych potrzeb, umiejętności i preferencji.

Czym jest szkolenie online?

Szkolenie online to każdy rodzaj nauki, która odbywa się głównie przez Internet. Szkolenie online najczęściej oznacza spotkanie rozwojowe, które odbywa się w wirtualnej klasie na żywo lub jest dostarczane przez system zarządzania nauczaniem (tzw. LMS) – wówczas mówimy najczęściej, że szkolenie ma postać e-learningu.

Tak więc szkolenia online to szeroka kategoria, która obejmuje e-learning (zajęcia realizujemy samodzielnie na platformie LMS służącej do nauczania), nauczanie indywidualne, grupowe czy też zespołowe z wykorzystaniem webinarów i wirtualnej współpracy. Niektóre programy szkoleniowe online mają charakter samodzielny i otwarty, podczas gdy inne odbywają się w ustalonym czasie i mają określony termin ukończenia.

Zalety szkoleń online.

Szkolenie online ma wiele zalet, w tym oszczędność kosztów, wygodę i elastyczność. Kursy online są często znacznie tańsze niż zajęcia realizowane w sali szkoleniowej, zwłaszcza jeśli szkolenie nie obejmuje kosztów podróży. Poza oszczędnością kosztów, szkolenia online są również bardzo wygodne. Możesz wziąć udział w szkoleniu w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, więc nie musisz się martwić, że przegapisz okazję ze względu na swoją lokalizację. Możesz również pracować we własnym tempie i dopasować swój harmonogram do swoich potrzeb.

Wady szkoleń online.

Istnieje również kilka wad czy też ograniczeń szkoleń online. Jedną z głównych wad szkoleń online jest to, że jest mniej możliwości budowania społeczności i nawiązywania kontaktów. Szczególnie w przypadku szkolenia z dużą liczbą studentów, może być trudno stworzyć poczucie wspólnoty i połączenia z innymi uczestnikami szkolenia. Ponadto, niektórzy uczestnicy mogą mieć trudności z utrzymaniem motywacji bez wsparcia ze strony innych uczestników. Inną wadą szkolenia online jest to, że możesz stracić możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i informacji zwrotnych od instruktorów, które zwykle otrzymywałbyś na kursie stacjonarnym.

Wskazówki dotyczące uczestnictwa w szkoleniu online.

Jeśli rozważasz wzięcie udziału w szkoleniu online, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze i najważniejsze, upewnij się, że jest to właściwa ścieżka dla Ciebie – zastanów się w jaki sposób lubisz się uczyć, jak ważna jest dla Ciebie interakcja z innymi czy też możliwość zadawania pytań trenerowi. Oceń swoje potrzeby i wybierz szkolenie online w postaci e-lerningu lub też szkolenie online na żywo – z możliwością poznania innych uczestników i otrzymania wsparcia od trenera. Kiedy już znajdziesz szkolenie, który Ci się podoba, upewnij się, że przeczytasz program zajęć i cele szkolenia, aby zrozumieć, czego będziesz się uczyć. Zadaj sobie pytanie, czy odpowiada Ci tempo i styl nauczania. Dobrym pomysłem jest również wyszukiwanie recenzji i komentarzy od poprzednich uczestników, co pozwoli zweryfikować czego można się spodziewać.

Jak znaleźć odpowiedni program szkolenia online?

Szukając szkolenia online, upewnij się, że jest on renomowany i akredytowany przez uznaną instytucję. Szkolenia są dzisiaj powszechnie dostępne przez Internet, ale ich jakość jest często trudna do zweryfikowania. Dobrym pomysłem może być skorzystanie ze szkolenia online opublikowanego w renomowanej bazie szkoleń online, np. tej dostępnej na https://eventis.pl/szkolenia. Bazy dbają o bezpieczeństwo swoich użytkowników i w przypadku zastrzeżeń co do jakości czy uczciwości autora szkolenia usuwają je z oferty.

Należy również szukać programów, które są dostosowane do konkretnej branży i pożądanej ścieżki kariery. Upewnij się, że przeczytasz też warunki uczestnictwa i płatności. Jest to ważne, zwłaszcza że niektórzy organizatorzy nie dodają, że w cenie szkolenia online nie ma na przykład wystawienia certyfikatu.

Czego szukać w programie szkoleniowym online?

Wybierając szkolenie internetowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych rzeczy. Po pierwsze, upewnij się, że jest on akredytowany przez uznany organ i że spełnia niezbędne wymagania dla twojego zawodu, jeśli twoim celem jest nabycie uprawnień zawodowych. Sprawdź na ile program szkolenia jest dostosowany do Twoich potrzeb oraz wybierz szkolenie, w trakcie którego zajęcia realizowane są w różnorodny i wciągający sposób. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie dostępności wsparcia trenera, gdy masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy.

Korzyści ze szkoleń online dla pracodawców

Pracodawcy również mogą czerpać korzyści ze szkoleń online. Jest ono często mniej kosztowne niż szkolenie stacjonarne, zwłaszcza że pracodawca nie musi ponosić kosztów podróży dla pracowników. Może być również dostosowane do specyficznych potrzeb każdej firmy lub działu, co może pomóc zwiększyć satysfakcję pracowników i zachęcić do bardziej konsekwentnego ukończenia szkolenia internetowego. Ponieważ dostęp do szkoleń online można uzyskać z dowolnego urządzenia i w dowolnym czasie, pracownikom łatwo jest zaplanować zajęcia w zależności od obowiązków zawodowych i rodzinnych. Może to pomóc w zwiększeniu zaangażowania.

Wnioski

Szkolenia online mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów, w tym do rozwoju zawodowego i certyfikacji, budowania umiejętności i instruktażu. Może być również stosowane jako alternatywa dla szkoleń stacjonarnych, szczególnie dla pracowników w odległych lokalizacjach, którzy w przeciwnym razie nie mieliby dostępu do szkoleń. Szkolenie online może być szczególnie pomocne dla osób z branży opieki zdrowotnej czy farmacji, które mogą być zobowiązane do uzyskania określonej ilości punktów edukacyjnych w ciągu roku. Szkolenie online pozwala tym specjalistom spełnić wymagania bez konieczności wychodzenia z domu.