Thriller, kryminał, a może horror?

Thrillery, inaczej dreszczowce, to książki zaliczane do rodzaju sensacyjnego. Fascynują, wywołują dreszcz emocji, zachęcają do prób rozwiązania zagadek i odkrycia tajemnic.

Początki thrillerów w literaturze sięgają połowy XX wieku, jest to więc gatunek stosunkowo młody. Z myślą o osobach lubiących literaturę z “dreszczykiem emocji”, przy której nie można się nudzić, książki thrillery wypełniają strony księgarni internetowych i półki tradycyjnych księgarni.

Dobry dreszczowiec lepszy niż film czy serial

Dreszczowce, które wywołują u czytelników poczucie napięcia, zagrożenia, strachu i niepewności, cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Czytelnicy lubią też tajemnicze wątki, dziwne sploty okoliczności i podążanie tropem mordercy. Książki thrillery to świetne pozycje dla osób, które kochają suspens i przeżywanie historii razem z bohaterami powieści. Thrillery są gratką dla osób z detektywistycznym zacięciem. Kolejne kartki to wędrówka śladami zbrodni, cień podejrzenia pada na wielu bohaterów jednocześnie, nic nie jest oczywiste. To właśnie cechy dobrego thrillera.

Książki, które trzymają w napięciu

Najpopularniejsze i najlepsze książki thrillery w historii literarury wyszły spod ręki m.in. Stephena Kinga, Kena Folleta, Fredericka Forsytha czy Agathy Christie. Dobrych thrillerów nie brakuje w bibliografiach polskich pisarzy. Jeśli jeszcze ich nie znasz, sięgnij koniecznie po książki Ryszarda Ćwirleja, Remigiusza Mroza czy Katarzyny Bondy. Świetnie czyta się powieści Piotra Borlika, Wojciecha Chmielarza, Adriana Bednarka.  W dreszczowcach, obok częstych wątków kryminalnych, można też znaleźć elementy sensacyjne, zapewniające wartką akcję. Jeśli lubisz powieści osadzone w historycznych realiach, w ofercie księgarni nie brakuje też kryminałów i thrillerów historycznych.

Popularność gatunku true crime

Ogromną popularnością cieszy się też literatura z gatunku true crime, czyli opisująca prawdziwe zbrodnie i sylwetki przestępców, np. seryjnych morderców. Zwłaszcza zagadkowe i wielowątkowe zbrodnie, których nigdy nie udało się rozwiązać fascynują i skłaniają do prób rozwikłania ich samodzielnie i wytypowania sprawcy. Te wciągające opisy prawdziwych zbrodni sprawiają, że włosy stają dęba, a przecież nie są literacką fikcją. Głośne sprawy, które rozwiązało lub próbuje rozwiązać np. policyjne Archiwum X, śledzi cała Polska. Przeczytasz o nich np. w książce Izy Michalewicz “Zbrodnie prawie doskonałe”. Inną wstrząsającą książką jest “Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej, poświęcona morderstwu Szymona z Będzina, wyłowionego ze stawu w Cieszynie, którego tożsamość śledczy ustalali przez 2 lata. Nadal nie wiadomo też, co stało się z zaginioną kilkanaście lat temu Iwoną Wieczorek. Na temat tajemniczego zaginięcia powstały dwie książki autorstwa Janusza Szostaka.