Najtrudniejsze wyrazy w języku polskim

Język polski jest skomplikowany i czasami nawet najlepszym w tej dziedzinie zdarza się mieć wątpliwość w jaki sposób powiedzieć czy napisać dane słowo. Poznaj wyrazy, które w języku polskim sprawiają najwięcej trudności.

Cherlawy – tego słowa używamy tak rzadko, że nie ma się co dziwić, że niektórzy mają wątpliwości czy napisać je przez -ch czy -h. Będzie dużo łatwiej, jeśli zapamiętamy, że cherlawy pochodzi od chorowity, a to słowo już z pewnością wiemy, jak napisać.

Hołota – oznacza niekulturalnych ludzi, ma wydźwięk wyrażający pogardę w stosunku do określanych nim osób. Hołota to wyraz zapożyczony od naszych sąsiadów z Ukrainy, podobnie jak bohater, którego również pisze się przez -h.

Szwendać się – pewnie wiele osób zdziwi fakt, że szwendać się nie piszemy przez -ę, a przez -en. Jest to jedyna poprawna forma, dlatego warto ją zapamiętać.

Mrzonki – oznaczają marzenia, które nie mają zbyt dużej szansy na spełnienie. Jest to językowy wyjątek, ponieważ według jednej z reguł po spółgłosce m piszemy ż, np. mżawka.

Transkacja – słowo to jest problematyczne, ponieważ pod wpływem a, udźwięcznia się s. Przez to wydaje nam się, że mówimy transakcja przez z. Jednak poprawna jest jedynie forma pisana przez s.

Frekwencja – ten przypadek jest zupełnie odwrotny do poprzedniego. W miejscu w, słyszymy f. Wszystko przez bezdźwięczne k, tuż obok w, które traci dźwięczność.