Przedszkole publiczne czy prywatne – jakie wybrać?

Będąc rodzicem, prędzej czy później, będzie trzeba stanąć przed ważnym, a jednocześnie bardzo trudnym dla wszystkich stron zadaniem. Pora wysłać pociechę do przedszkola. A jeśli przedszkole to jakie? Tu pojawia się problem. Publiczne czy prywatne? W tym artykule spróbujemy pomóc Ci podjąć właściwą decyzję. 

Przedszkole publiczne

Pierwszym i chyba najważniejszym plusem, który przemawia za wyborem przedszkola publicznego jest fakt, iż jest ono praktycznie bezpłatne. Każde dziecko ma prawo przebywać w nim przez pięć godzin dziennie – każda dodatkowa godzina kosztuje symboliczną złotówkę. Płatne jest jedzenie, jednak nie jest to bajońska suma i oscyluje wokół 4-9 złotych dziennie. Metody aktywizujące w przedszkolu są bardzo istotne. Niektóre z nich oferują darmowe zajęcia takie jak angielski czy rytmika. Publiczne przedszkola to miejsca w których istnieje komitet rodzicielski, na który trzeba płacić składki – od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. 

Minusem tej publicznej placówki jest chociażby fakt, iż w tego typu miejscach jest bardzo mało miejsc. W większych miastach, gdzie takich punktów jest mało, naprawdę trudno ulokować swoje dziecko. Publiczne przedszkola nie są profilowane, więc niestety nie można rozpocząć kształcenia dziecka w jednej dziedzinie już od najmłodszych lat. Dużym minusem jest także to, że w grupach znajduje się znacznie więcej dzieci, niż w prywatnych placówkach – opiekun może więc poświęcić każdemu z podopiecznych mniej uwagi.

Przedszkole prywatne

Największym plusem prywatnego przedszkola jest to, że w grupach znajduje się mniej dzieci, niż w publicznych, a więc opiekun może lepiej poznać każde z dzieci. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko jest specyficzne lub ma większe problemy, na przykład z adaptacją. Kolejnym plusem jest większa ilość zajęć dodatkowych. Przedszkola prywatne mogą zaoferować naprawdę szeroki wachlarz zajęć, które umilą i uatrakcyjnią dziecku pobyt w placówce bez rodziców, a do tego odpowiednio wpłyną na ich kształcenie. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, żeby nie przesadzić z liczbą zajęć! Dziecko musi mieć czas na odpoczynek, a przede wszystkim na swobodną zabawę. W przedszkolu prywatnym zajęcia językowe, teatralne oraz rytmika zazwyczaj są „w pakiecie” i nie trzeba za nie dodatkowo płacić.

Takie rozwiązanie to także najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie rodzinną atmosferę. W płatnych placówkach znajomości zawierają zarówno dzieci, jak i ich rodzice spotykający się na rozmaitych imprezach, którzy ciągną te przyjaźnie jeszcze długo po zakończeniu edukacji przedszkolnej przez ich dzieci.

Minus prywatnych placówek jest oczywisty. Koszty. Czesne w takich miejscach wynosić może nawet ponad tysiąc złotych.

Jaki wybór będzie najlepszy?

Należy pamiętać, że wybór przedszkola dla dziecka to sprawa indywidualna. Nie można tutaj przede wszystkim kierować się prestiżem, a dobrem swojej pociechy. Wybierając więc odpowiednie miejsce, weźcie pod uwagę charakter dziecka i jego potrzeby. Ważny jest także oczywiście budżet. Przedszkole to wydatek „długodystansowy”  i należy o tym pamiętać planując wydatki na kilka kolejnych lat. Najpierw należy ustalić te kwestie, a dopiero później orientować się, jak wyglądają konkretne miejsca. Tę najważniejszą decyzję podejmuje się na samym końcu. Możesz również poczytać opinie w Internecie lub podpytać rodziców odbierających swoje pociechy z przedszkola podczas Twojej „wizytacji” – to najbardziej rzetelne źródło informacji!