10 ciekawostek językowych

Czy wiesz, że na świecie istnieje około 7000 tysięcy różnych języków a największą populacją na świecie mówiącą w swoim ojczystym języku są Chińczycy? Poznaj dziesięć zaskakujących językowych ciekawostek.

  1. Polski alfabet ma 32 litery, za to alfabet w języku Khmerów w Kambodży liczy ich aż 74!
  2. Z kolei alfabetem z najmniejszą liczbą znaków jest ten z języka Rotokas w Papui Nowej Gwinei. Ludzie posługują się tam jedynie 12 znakami.
  3. Miastem, w którym mieszkańcy mówią w największej liczbie różnych języków jest Londyn. Podobno jest ich niemal 300.
  4. Książką, która została przetłumaczona na najwięcej języków świata jest Biblia. Można przeczytać ją w 500 różnych tłumaczeniach.
  5. Do najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych do nauczenia dla obcokrajowców zalicza się języki: japoński, fiński, polski, węgierski, chiński i arabski. Kolejność jest w tym wyliczeniu przypadkowa.
  6. Językami z najdłuższą historią są: litewski, hebrajski, tamilski, islandzki, macedoński, fiński, irlandzki i baskijski.
  7. Najpopularniejszymi językami na świecie, w którym porozumiewają się ludzie różnych nacji są: hiszpański, angielski, francuski i włoski.
  8. Za najdziwniejszy język na całym globie uznano Tuyuca, czyli język, którym porozumiewają się Indianie ze wschodniej Amazonii. Dorównuje mu yupik, w którym mówią eskimosi na Alasce i Syberii.
  9. Mieszkańcy wyspy Gomera – jednej z Wysp Kanaryjskich komunikują się za pomocą gwizdów, dzięki którym mogą przekazywać sobie informacje na dużych odległościach. Język nosi nazwę
  10. Najstarszym zachowanym do dziś linearnym alfabetem jest alfabet fenicki. Jego powstanie datuje się na około 1050 rok p.n.e. Co ciekawe, czyta się go od prawej do lewej.