O języku angielskim wiemy naprawdę wiele. W końcu większość z nas miała go na zajęciach w szkole. Chociaż coraz częściej spotykamy się z licznym wyborem języków do nauki, prawdopodobnie wielu z nas nadal wybierze angielski. Wszystko ze względu na jego popularność. Z pewnością nie słyszeliście jednak o tym, że Japonia dawno temu próbowała uczynić ten język swoim urzędowym. Konserwatywni politycy Japonii uznali, że język angielski jako urzędowy ułatwi międzynarodowy handel. Pomysł nie przeszedł, jednak długo odbijał się echem w japońskich mediach.
Czy język angielski zwalcza lokalną mowę?
Według prognozy wielu naukowców szacuje się, że język angielski wyprze ogromną ilość innych, mniej znanych języków. W niektórych zakątkach świata, na przykład w Afryce, coraz częściej spotykamy się z tym zjawiskiem. Afrykańczycy bardzo często posługują się lokalną wersją angielskiego, zamiast własnym językiem ludowym. Wydaje się, że już dziś doświadczamy sytuacji, w której angielski wypiera większość nielicznych dialektów na świecie. Według szacunku naukowców, w przyszłości to rozwiązanie nabierze jeszcze większego tempa.
Nie tylko Polacy mają swoje językowe połamańce!
My Polacy mamy swój stół z powyłamywanymi nogami, który zaskoczy nie jednego obcokrajowca. Mimo wszystko osoby posługujące się angielskim prawdopodobnie również mogą nas zaskoczyć. W angielskim spotkamy tak zwany tongue twist. Czyli zawijasy językowe. Osoby, które są zaznajomione z angielską wymową, mogą przykładowo spróbować swoich sił, mierząc się z jednym z najdłuższych tongue twistów. Jest nim The sixth sick sheik’s sixth sheep’s sick.
Ile słów po angielsku musimy poznać, aby porozumiewać się z innymi?
Z pewnością złapiesz się za głowy, gdy powiemy ci, że oksfordzki słownik zawiera ponad 200 tysięcy różnych słówek. Spieszymy z wyjaśnieniami. W rzeczywistości nie musisz znać nawet połowy z nich, aby porozumiewać się za pośrednictwem języka angielskiego. Według lingwistów opanowanie około 2000 słów wystarczy, aby zrozumieć, co się do nas mówi i odpowiedzieć prostym zdaniem. Prawdopodobnie zaskoczy cię to, że niektórzy native speakerzy porozumiewają się za pomocą jedynie 5000 słów.