Niecodzienne ciekawostki o wielu językach

Chociaż mamy na świecie ponad 7000 języków, ich liczba nieustannie maleje. Prawie 2500 języków z wielu różnych zakątków świata jest zagrożone wyginięciem. Dziś przedstawimy wam ciekawostki dotyczące różnych od siebie języków. Prawdopodobnie nie słyszeliście o większości z nich.

Język chiński

Zastanawiasz się nad tym, którym z języków posługuje się największa ilość ludzi na świecie? Prawdopodobnie myślisz, że jest to angielski. To błąd. To prawda, że angielski spotkamy na każdym kontynencie w wielu różnych państwach. Mimo wszystko, jeśli chodzi o liczbę osób posługującą się tym samym językiem, to język chiński wygrywa w rankingu. Prawie miliard ludzi mówi po chińsku. Drugim w kolejce też nie jest angielski. Jest nim język hindi. To powinno to nikogo dziwić, ze względu na to, jak obszerne są Indie. Angielski ląduje dopiero na czwartym miejscu. Posługuje się nim mniej więcej 320 milionów ludzi.

Mimo wszystko przypominamy o tym, że w praktyce prawie połowa ludzi na świecie to obywatele dwujęzyczni. Nawet w Polsce coraz częściej spotykamy się z nauką języka obcego od wczesnych lat podstawówki. Dzięki temu wielu dorosłych ludzi nowego pokolenia posługuje się u nas dwoma językami.

Kolejną zaskakującą wiadomością na temat języka chińskiego jest to, że opiewa on w ponad 50 tysięcy znaków. Mimo wszystko do płynnego czytania języka chińskiego wystarczy, że opanujemy jedynie 2000 znaków.

Znasz najczęściej tłumaczoną księgę świata?

Ponieważ niektórzy z nas słyszeli o tym fakcie w szkole, nie każdego uda nam się zaskoczyć. Najczęściej tłumaczoną książką na całym świecie jest biblia. Przetłumaczyliśmy ją prawdopodobnie na więcej niż 500 języków. O dziwo pewnie niewielu z was odgadłoby, która książka plasuje się na drugim miejscu najczęściej tłumaczonych dzieł na świecie. Jest to Pinokio. Przetłumaczono ją na prawie 250 różnych języków.

Kilka ciekawostek z Europy

Umiejscowienie imigrantów w Europie staje się coraz większe. W rezultacie na jej terytorium spotkamy się coraz częściej ze społecznościami, które mówią w innych językach. Według niektórych szacunków już dziś w stolicy Anglii mieszkańcy mówią w ponad 200 językach.

Czy wiedziałeś, że prawdopodobnie niemal każdy język, który pochodzi z Europy, opiera się na antycznej łacinie? Niewiele języków ma swój autonomiczny alfabet. W Europie posiadają go Grecy, Ormianie i Gruzini. Dodatkowo w wielu państwach Europy mówimy językami, które wywodzą się z plemion germańskich. Na przykład język Norwegów, Niemców, Szwedów.

Nieliczna grupa pochodzi z rodziny języków romańskich. Zaliczymy do nich Francję, Hiszpanię, Rumunię i Portugalię. Z kolei grupa języków słowiańskich jest prawdopodobnie najbardziej rozległą w Europie. Znajdziemy tam oczywiście Polskę, Serbię, Czechów, Białorusinów, Rosjan, Bułgarów i Słowaków.