Kilka mało znanych ciekawostek językowych

Języki z całego świata charakteryzują się ogromnym bogactwem i różnorodnymi treściami. Prawdopodobnie niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że na świecie istnieje ponad 7000 zarejestrowanych języków. Dziś przyjrzymy się kilku ciekawostkom związanym z niektórymi językami.

Prawdopodobnie najbardziej tajemniczy ze wszystkich – język Basków

Językiem Basków posługuje się niewielka grupa ludzi na świecie. Tylko kilka tysięcy osób. Godne uwagi jest to, że język Basków należy do unikatowej mowy. Z pewnością trudno porównać go do jakiejkolwiek mowy ze względu na to, że żadne inne języki świata nie przypominają mowy Basków. Eksperci nie mają pojęcia na temat tego, skąd wywodzi się tak nietypowy język. Jego geneza prawdopodobnie pozostanie tajemnicą na długo.

Język znany na wyspie Bougainville

Jest to niewielka wyspa, która leży zaraz obok Papui-Nowej Gwinei. Czy wiedziałeś, że mieszkańcy tej wyspy posługują się językiem, który ma zaledwie 12 liter? Z pewnością zdziwi to nawet doświadczonego lingwistę. W końcu jak ludzie posługują się alfabetem o tak niewielkim zasobie liter?

Oficjalny język Stanów Zjednoczonych Ameryki?

Z pewnością każdy z nas słyszał co nieco na temat Amerykanów. Czy wiecie jednak jakim językiem posługują się oficjalnie? To prawda, że większość z nich zaadaptowała angielski. Bezsprzecznie posługują się nim równie dobrze, co Anglicy. Dodali również nieco od siebie. Mimo wszystko prawdopodobnie nie wiesz o tym, że USA wcale nie ma oficjalnego języka. To prawda, urzędowym językiem nie jest angielski. Reasumując, pod kątem polityczno-medialnym nie mają wybranego języka, jednak nie przesadzimy, gdy stwierdzimy, że większość obywateli posługuje się amerykańską wersją angielskiego. Jest to tak zwany american english. Amerykańska wersja języka angielskiego dominuje na terytorium USA prawdopodobnie od ponad 200 lat.

Z którymi językami świata spotykamy się najczęściej?

Języka angielskiego uczymy się w dzisiejszym czasach niemal wszędzie. Spotkamy się z nim w szkołach Europy, Ameryki, Azji. Jest też domyślnym językiem ogromnej liczby państw. Prawdopodobnie niewielu jednak wie, że francuski język jest spotykany niemal równie często co angielski.