Ciekawostki o powstaniu hieroglifów

Muzeum Uniwersytetu w Pensylwanii zgromadziło ogromną liczbę interesujących dowodów na temat pierwszych językowych ciekawostek. Są one związane z obszerną bazą hieroglifów. Dzięki tym materiałom mamy pewność co do tego, że ludzie potrafili czytać i pisać już tysiące lat temu. Starożytny Egipt wykorzystywał pismo na wiele różnorodnych sposobów. Zapisy, które wówczas wymyślili uczeni. Stały się bazą pod stworzenie dzisiejszego pisma oraz piktogramów.

Papirusy

Egipcjanie opracowali rodzaj papieru zwanego papirusem. Nazwa tego przedmiotu podobnego do dzisiejszych kartek pochodziły od rośliny papirus. Właśnie z niej produkowali materiał, na którym pisali. Po opracowaniu papirusa wszyscy obywatele starożytnego Egiptu wykorzystywali ten rodzaj papieru przez ponad 3000 lat. Materiał był mocny i trwały. Trudno go było rozerwać i mógł przetrwać wiele lat. Dzięki temu idealnie nadawał się do przechowywania ważnych danych. Dziś naukowcy uważają, że na papirusie wzorowaliśmy papier, z którego korzystamy w naszych czasach. Dokumenty zapisywane na papirusie Egipcjanie zabezpieczali za pośrednictwem pieczęci stworzonych z błota.

Hieroglify

Starożytni używali charakterystycznego pisma, którego nie mogliśmy rozpracować przez wiele lat. Pismo to nazwaliśmy hieroglifami. Z greckiego oznacza to – święte słowa. Hieroglify były pismem wykorzystywanym na wiele różnych sposobów. Nie tylko umieszczano swoje hieroglify na papirusie, ale także rzeźbiono je w kamieniach i na ścianach grobowców. Łącznie znaleźliśmy istnienie ponad 700 różnych hieroglifów. Niektóre z nich reprezentują sylaby, z kolei inne odpowiadają za pełne dźwięki.

Pewna część hieroglifów należy do tak zwanych wyznaczników. Zapisane na nich obrazki reprezentują pewne znaczenia. Tak zwane pismo hieroglificzne zostało wymyślone mniej więcej 3100 lat przed naszą erą. Hieroglify były wykorzystywane podczas trwania cywilizacji faraońskiej. Jedna z wypraw Napoleońskich przyczyniła się do odkrycia tajemnic hieroglifów. Otóż za pośrednictwem ekspedycji odkryto kamień datowany na ponad 2300 lat. Na owym kamieniu wyryto symbole, które pomogły nam zrozumieć zagadki hieroglifów. Dzięki temu językoznawcy rozpoczęli szczegółowe badania nad dawnym językiem faraonów.