Czy warto uczyć się łaciny? Okazuje się, że dla wielu osób odpowiedź jest jednoznaczna, ponieważ kultywują ten tradycyjny język dziś. Łacina jest językiem, którym posługiwali się Rzymianie w czasach antycznych. Rzymianie z czasem rozszerzali swoje imperium. Z tego powodu coraz więcej państw posługiwało się ich mową. Z czasem wpływy potężnego Imperium Rzymskiego dotarły od zachodniej Europy do basenu Morza Śródziemnego. W czasach znamienitej postaci, którą był Juliusz Cezar, łaciną posługiwano się na terenie Włoszech, Francji, Hiszpanii. Pomimo tego, że na terenie tych państw w czasach nowożytnych nikt nie używa łaciny, ich języki wyewoluowały z tej starożytnej mowy. Grupa języków pochodnych od łaciny jest dzisiaj nazywana przez lingwistów romańskimi. Ze względu na to, że łaciną posługiwali się głównie rzymianie. Czy warto uczyć się dziś łaciny? Naszym zdaniem tak, poznaj kilka powodów.
Posługiwanie się literaturą klasyczną
Interesujesz się literaturą klasyczną i jej pochodnymi? To doskonały powód, dla którego możesz zgłębiać łacinę w jej pierwotnej postaci. Tłumaczenia takich klasyków jak na przykład Eneida, dają tylko niewielki pogląd na myśl autora. Jest on bardzo często nadinterpretowany samego tłumacza i jego zdolności obcego języka. Zatem, na przestrzeni lat tworzenie tłumaczeń przyniosło nam coś w rodzaju głuchego telefonu. Chcesz samodzielnie zrozumieć to, co Wergiliusz miał na myśli? Prawdopodobnie musisz zasięgnąć jego dzieła w pierwotnym języku. W tym wypadku nie pozostaje nic innego jak nauka starożytnej mowy.
Czy poszerzymy w ten sposób zasób słownictwa?
Interesują cię języki angielskie w różnej formie? Zasięgnij łaciny, która niegdyś wywierała ogromny wpływ na tę mowę. Należy tutaj jednak powiedzieć, że użytkownicy łaciny nie przetransferowali się bezpośrednio na angielski. Łacina nie miała też ogromnego wpływu podczas budowy języka staroangielskiego. Mimo wszystko pewne wyrażenia i zwroty zostały zaczerpnięte i wchłonięte przez mowę średniowiecznych anglików. Niektórzy chętnie zapoznają się z łaciną, chociażby w celu zaspokojenia lingwistycznej ciekawości.