Jak rozbudowana była mowa starożytnych Inków? Poznaj Quechua!

Język Quechua (w Polsce nazywany Keczua) był jednym z najważniejszych wkładów kulturowych w całej historii Peru. Niektórzy powszechnie nazywali tę mowę Runasimi (czyli język ludu). Jeden z odłamów języków Quechua należał do mowy Inków. Chociaż w późniejszych czasach Quechua nie był wykorzystywany w Peru, wielu lingwistów dba o to, aby mowa nie została zapomniana. Według badań język ten wywodzi się z centralnego wybrzeża Peru. Archeolodzy i antropolodzy prowadzili wyczerpujące badania dotyczące tej mowy.

Udało im się ustalić, że język ten powstał jeszcze pięć wieków przed rozbudową państwa Inków. Podobno w trakcie rozwoju bogatego społeczeństwa coraz większa ilość plemion zaczynała ze sobą współpracować. Język Quechua stał się odpowiedzią na trudności w komunikacji. Był językiem integracyjnym zrzeszającym wiele ludów. Dzięki temu ludzie z różnych stron mogli kultywować stosunki handlowe. Było to idealne rozwiązanie do podtrzymania czasów pokoju. Powstawały również odłamy i dialekty związane z tym językiem. Oryginał wywodzi się z Peru.

Język uznany za oficjalną mowę wykorzystywaną za czasów imperium Inków

Pomimo ogromnego poparcia dla języka Quechua i zainteresowania nim nawet w dzisiejszych czasach, grozi mu niechybne wymarcie. Dlatego wielu lingwistów stara się upamiętniać ten język, aby nie został zapomniany w najbliższej przyszłości. Mowa ta jest istotnym elementem dla wszystkich, którzy chcą połączyć się z kulturą swoich przodków. Pomimo tego, że to jeden z wielu języków Peru, zagraża mu zanik.

Dziś wielu stara się zachować ten język przodków, promując go jako fundamentalną część historii Peru. Chociaż hiszpański i Quechua współistnieją ze sobą, młodsze pokolenia urodzone w górach, których przodkowie urodzili się w języku Quechua, są zmuszone do przystosowania się do języka hiszpańskiego. Ważne jest, aby zachować i szanować język Inków, aby móc naprawdę docenić wielkie bogactwo Peru.

Dla wielu osób ma on wartość historyczną oraz symboliczną. Niektórzy zwolennicy tradycyjnych języków walczą o to, aby został włączony do oficjalnego programu nauczania. Argumentują swój pomysł tym, że język jest niezwykle ważną częścią historii.

Komunikowanie się za pośrednictwem języka Inków

Komunikacja za pomocą języka Inków może znacznie rozszerzyć poglądy i spojrzenie na bogatą historię Peru. Kursy tego języka są prowadzone na wielu miejscowych uniwersytetach. Między innymi nauczycie się mowy Quechua na Uniwersytecie San Marcos. Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że wielu Peruwiańczyków za drobną opłatą udzieli korepetycji z tego języka. Wbrew pozorom nauka języka Inków nie musi być kosztowna. Entuzjaści z Peru uczą wielu przyjezdnych o historii i kulturze tego dawnego ludu, który zamieszkiwał tereny ich domu.