Jak wiele wiesz na temat języków pochodzących z Azji?

Dwa z najpopularniejszych na całym świecie języków wywodzą się właśnie z Azji. Jednak ja wiele tak naprawdę wiemy o tamtejszej mowie? Czy słyszeliście o jakichś ciekawostkach pochodzących z tej strony świata? Jeżeli nie, zanurzcie się w nie razem z nami!

Chiński i japoński są oficjalnie najczęściej używanymi językami na świecie, zajmując odpowiednio pierwsze i dziewiąte miejsce. Jednak języki Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej wykraczają daleko poza język chiński i japoński. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tak ogromnej różnorodności języków. Cóż, w końcu dla nas, europejczyków brzmią one dosłownie tak samo. Nie możemy się zatem dziwić przeciętnej osobie, która włada tylko jednym lub dwoma językami.

Język mandaryński nawet w przypadku najprostszych słów jest dla nas zazwyczaj łamańcem językowym. Mimo wszystko posługuje się nim ponad miliard ludzi z całego świata. Wbrew naszej płytkiej opinii ten język uważa się za mowę brzmiącą niezwykle naturalnie. Jesteście w stanie w to zawierzyć?

Mandaryński – czyli najpopularniejsza mowa wprost z Chin

Mimo wszystko w Chinach rozpoznajemy więcej form językowych. Mandaryński jest po prostu najpopularniejszą z nich. Do popularnych form należy również język kantoński. Chińskie znaki, które niektórzy w Polsce nazywają krzaczkami, noszą nazwę logogramów. Odpowiadają pewnych znaczeniom, które łącza się w wypowiadane dźwięki. Każde oznaczenie graficzne reprezentuje słowa, a nawet pełne frazy. Co więcej, w językach chińskich istnieją tak zwane tony. Zmiana tonów może całkowicie wpłynąć na odbiór danego znaku. Nawet jeśli posługujemy się tymi samymi znakami, możemy zmienić ich znaczenie za pośrednictwem tonu.

Język Malajski

Jest nieco mniej znanym językiem, który w dzisiejszych czasach obowiązuje w wielu miejscach na świecie. Z Malajskim spotkamy się zarówno w Indonezji, Singapurze, Malezji, jak i Brunei. Dialekt północny używany jest w Malezji, Singapurze i Brunei, natomiast dialekt południowy w Indonezji. Wierzcie lub nie, ale to właśnie język malajski stał się inspiracją dla kilku angielskich słów. Ciekawostką językową jest to, że zarówno Malajski, jak i Indonezyjski stanowią bardzo podobną w brzmieniu mowę.