Język Birmański to prawdopodobnie mowa, o której niewielu z was tak naprawdę słyszało. Jest językiem urzędowym Myanmaru. Wbrew pozorom nie należy do grupy zapomnianych języków. Otóż posługuje się nim ponad 50 milionów osób na świecie. Prawdopodobnie więcej niż językiem polskim. Podobnie jak w przypadku dialektu mandaryńskiego, birmański należy do grupy języków tonalnych. Z tego powodu jedno słowo może mieć kilka różnych znaczeń. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie zaakcentowane przez osobę posługującą się dialektem.
W piśmie birmańskim używa się zaokrąglonych liter ze względu na tradycyjne wykorzystanie liści palmowych jako materiału do pisania. Wszelkie proste linie mogłyby podrzeć liście.
Nieco ciekawostek o języku tajskim
Językiem tajskim posługuje się jeszcze więcej osób niż językiem birmańskim. Korzysta z niego ponad 60 milionów ludzi. Stanowi język urzędowy w Tajlandii. Używa się go także w kilku innych państwach. Na przykład w Kambodży i Malezji. Istnieje wiele dialektów tego nietypowego języka. Język tajski wykorzystywany przez mnichów różni się od tego, którym na co dzień posługują się przeciętni obywatele. Czy wiedzieliście, że w tajskim nie ma odmian? Oznacza to, że słowa są niezależne od płci oraz czasu. Osoby posługujące się takim językiem prawdopodobnie mogłyby stracić głowę podczas próby nauki polskich przypadków!
Język japoński, czyli mową, która posługuje się ponad 100 milionów osób na całym świecie
Któż nie słyszał o języku japońskim? Jest prawdopodobnie obiektem westchnień całej rzeszy osób. Mało jest ludzi, którzy nigdy nie spotkały się ze sławnymi opowieściami o Japonii lub ich animowanymi produkcjami. Japoński znajduje się w pierwszej dziesiątce najtrudniejszych języków do opanowania. Pod tym względem z całą pewnością może konkurować nawet z takim wyzwaniem jak język polski. Ten azjatycki język jest uważany za jeden z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych do nauki w zakresie pisma. Istnieją cztery systemy pisma, do których należą kanji, hiragana, katakana i romaji.
Pomimo tego, że opiera się na znanym w Azji systemie piśmienniczym, to mowa japońska znacznie się różni. Dla osób spoza Azji japoński wydaje się bardzo podobnym językiem do reszty azjatyckich dialektów. Mimo wszystko jest to tylko złudzenie. Japoński ma niewiele wspólnego z chińskim. Co więcej, jest nietypowym językiem nawet jak na twór azjatycki. Ponieważ jako jeden z niewielu języków tego regionu nie jest mową tonalną.