Jakich języków uczą się ludzie w Chinach?

Język angielski i chiński są najczęściej używanymi językami na świecie. Z tego powodu bardzo często zastanawiamy się nad tym, czego tak właściwie uczą się osoby, które znają już angielski lub chiński. Chińskim posługuje się nim mniej więcej 1,2 miliarda osób na świecie. Dzieci w domach są nauczane mandaryńskiego, a następnie po prostu przyswajają różnorodne chińskie dialekty w zależności od tego, w którym miejscu w kraju się wychowują. Następnie w odpowiedniku szkoły podstawowej, którą znamy z Polski i okolicznych państw, dzieci w chinach uczą się również angielskiego.

Czasami w młodszym wieku chińscy rodzice, którzy mają taką możliwość płacą również za lekcje angielskiego poza szkołą, aby ich dzieci mogły uczestniczyć w dodatkowych zajęciach. W ten sposób tworzą im lepszy start w przyszłość, ponieważ w Chinach angielski jest postrzegany za język biznesu. Umiejętność pisania i czytania po angielsku jest dla wielu chińczyków drogą do sukcesu, co może dziwić nas mieszkających w Europie. Dlatego też w wielu przypadkach, szczególnie w przypadku osób zamożnych spotkamy się z sytuacją, gdzie chińskie dzieci będą uczone języka angielskiego. Jest to dobry moment na to, aby wprowadzić naukę języka angielskiego poprzez zabawę https://www.uwagazabawa.pl/nauka-angielskiego-dla-dzieci-poprzez-zabawe/.

Jednak angielski nie zawsze był najpopularniejszym językiem obcym w Chinach

Sytuacja związana z edukacją jest ściśle powiązana z gospodarką tego kraju. Historia nauki języków Chinach bywała zmienna głównie w czasach, gdy do władzy doszedł rząd komunistyczny. Dawniej bardzo często w tamtych stronach współpracowano z Rosją, dlatego też rosyjski był wielokrotnie uważany za język, którego warto się uczyć. Dlatego też chętnie wykładano go w szkołach. Nawet w dzisiejszych czasach w szkołach na północy Chin nadal wiele dzieci ma do czynienia z rosyjskim ze względu na to, że graniczą z Rosją w tym rejonie.

Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zanim na dobre zapanował angielski, przez długi czas w Chinach najpopularniejszymi językami obcymi wykładanymi w szkołach był japoński i koreański. Wszystko ze względu na możliwości ekonomiczne, które tworzyły kraje japońskie oraz koreańskie. Warto również zaznaczyć, że zarówno koreański, jak i japoński był stosunkowo prostym językiem do opanowania dla rodowitych chińczyków, co dodatkowo skłaniało ich do nauki tych języków w szkołach.