Wielu ludzi zastanawia się nad tym, jaką różnicę w naszym języku mają wyrazy mimo i pomimo. W rzeczywistości bardzo często używamy ich w sposób zamienny. Czy to odpowiednia metoda na wykorzystanie tego typu słów? Okazuje się, że istnieje kilka zagadnień językowych związanych z tą częścią mowy. Nie wszyscy o nich wiedzą. Przypuszczamy, że niewiele osób zna zasadę występowania słów mimo i pomimo. Wyrazy operują nawet podobną regułą. Jeden i drugi w poprawnym szyku zdania łączymy z dopełniaczem. Zatem, w jaki sposób rozróżnimy ich znaczenie?
Błędy językowe czasem stają się częścią mowy potocznej
Czasami bezmyślnie dorzucamy tego typu dodatki do zdań. Za sprawą tego mowa staje się nieco bardziej rozbudowana, a tym samym wygląda na kwiecistą. Coraz częściej widzimy, że przeinaczone znaczenie językowe w polskim staje się częścią mowy potocznej. Z czasem na pozór niepoprawne wyrazy trafiają do wymowy na tyle często, że wszyscy je akceptuje. Działa to na zasadzie adaptacji. Po prostu przyzwyczajamy się do tych zmian i włączamy je trwale do wymowy. W ten sam sposób w przyszłości różnica między mimo i pomimo zostanie zatarta. Jednak na razie, nadal istnieje.
Na czym polega różnica?
Różnica w tych wyrazach jest dla niektórych nieistotna. Jednak istnieje. Dla jednych to tylko dwie litery, dwa innych aż dwie litery. Prawdopodobnie sami rozumiecie, że część społeczeństwa jest nieco bardziej wrażliwa na gramatyczne ciekawostki. Znaczeniowo litery te się nie różnią. Bardzo łatwo zaobserwujemy jednak w poprawnej polszczyźnie, że występują w innym kontekście. Pomimo jest zwykle bardziej oficjalne. Z tego powodu ludzie chętnie sięgają po zwrot w różnych pismach oraz podaniach. Mimo występuje potocznie, chociaż odpowiada w zdaniu za podobne zadanie.
Czy stawiamy przecinki przed tymi zwrotami?
Jeśli mimo lub pomimo występują ze słowami że, iż, przecinka nie stawiamy. Błąd ten najczęściej zaobserwujemy na początku zdań. Mimo że z przyzwyczajenia przed tym słowem dorzucamy przecinek, zgodnie z poprawną polszczyzną on nie występuje. W razie wątpliwości ze zwrotami mimo i pomimo możemy je łatwo zastąpić. Wystarczy wykorzystać słowo, chociaż lub choć.